Jeremy Clarkson se opřel do Grety Thunberg, označil ji za ro

Jeremy Clarkson se opřel do Grety Thunberg, označil ji za rozmazleného fracka.

Nedávné emotivní vystoupení šestnáctileté klimatické aktivistky Grety Thunberg na zasedání OSN se stalo jedním z nejsledovanějších veřejných vystoupení posledních týdnů, na které přicházejí reakce z celého světa. A potichu nezůstal ani Jeremy Clarkson, který je známý svými mnohdy dost kontroverzními reakcemi.

 

Když má dospívající dívka zuřivý a uslzený záchvat, většina rodičů ji zkrátka pošle do pokoje, než se uklidní,“ začal celkem zostra Clarkson ve svém sloupku pro The Sun. Namísto toho se však Thunbergová dočkala zastání v podobě potlesku. Nikoliv však od Clarksona.

Ten se totiž ohradil proti způsobu, jakým Thunbergová kritizuje starší generace a obviňuje je z krádeže jejích snů a jejího dětství. Její fráze „Jsme na počátku masového vymírání a jediné o čem dokážete mluvit, jsou peníze a pohádky o ekonomickém růstu. Jak se opovažujete?“ se zřejmě dostala ke každému z nás.

Clarkson měl však podobnou otázku. „Jak se my opovažujeme? Ne. Jak se ty opovažuješ plout do Ameriky na jachtě z uhlíkových vláken, kterou jsi nepostavila. Která stojí 15 milionů liber, které jsi nevydělala, a která má záložní naftový motor, který jsi nezmínila.“ A pokračuje v podobném tempu i nadále.

Omlouvám se, slečno Thunbergová, ale pokud se hodláte navážet do mé generace, musíte se smířit, že se budu navážet do vás a vaší (generace).“ V následujících řádcích pak Clarkson vyjmenovává všechny úspěchy, kterých jeho generace dosáhla. Ať už se jedná o léky na bolení hlavy, čistou vodu z kohoutků, dostatek jídla, pomoc rozvojovým oblastem, boj s AIDS, atd.

 

Clarkson vzpomněl i na filmy, natočené dospělými lidmi, které si Greta jistě někdy užívala a u kterých se smála. Nezapomněl přitom zmínit ani její klidný spánek, za který vděčí lidem, kteří budují, slouží a létají ve švédských stíhačkách. Aby byla v bezpečí. „Dali jsme vám mobilní telefony a laptopy a internet. Stvořili jsme sociální sítě, které využíváte každý den, a provozujeme banky, které za to platí."

Takže jak se opovažuješ tam stát a poučovat nás, ty rozmazlenej fracku?