Autosalon Tokio 2019 se blíží. Jaké novinky tu budou k viděn

Autosalon Tokio 2019 se blíží. Jaké novinky tu budou k vidění?

Patříte-li mezi fandy japonských automobilek, z letošního autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem jste museli být zklamáni. Oficiálně sem totiž dorazila pouze Honda, která se pochlubila malým městským elektromobilem e v sériové produkci. Všichni ostatní se akce nezúčastnili, což si rádi vynahradí na blížícím se autosalonu v Tokiu, který startuje 24. října a potrvá do 4. listopadu.

Asijské autosalony jsou netradiční v tom, že se o vystavovaných novinkách dozvídáme až dny, někdy i hodiny před samotným zahájením. Britský Autocar dal ale dohromady seznam všech klíčových novinek, jejichž příjezd na tokijské výstaviště je téměř hotovou záležitostí.

Mezi očekávané novinky patří například Honda Jazz (na některých trzích známá pod jménem Fit), která přijede výhradně s hybridními pohonnými jednotkami. Honda už dříve prozradila, že do malého MPV nasadí upravenou technologii i-MMD, kterou už známe například z hybridního SUV CR-V. Další technické podrobnosti a informace o autě zatím zůstávají tajemstvím, víme ale, že vzhledově by model měl projít výraznější proměnou a kvůli hybridnímu pohonu bude o něco dražší. Prodeje odstartují začátkem roku 2020.

Na stánku Lexusu zase očekáváme koncept připravovaného elektromobilu. Mělo by jít o malý městský model na chůdách, který přinese především obrovskou porci prostoru v kabině. Počítá se s plně digitálním pracovištěm řidiče a elektromotory umístěnými v kolech. Lexus už naznačil, že vystavená studie bude spíše designovým dílem, přesto tvrdí, že některé vyobrazené inovace se skutečně dostanou do sériové produkce. Viceprezident společnosti Koji Sato se už dříve nechal slyšet, že právě tento koncept může být předobrazem budoucnosti značky.

lektromobily nemají dorazit jen coby koncepty, ale také jako sériové vozy. Jedním z nich by se měla pochlubit Mazda, která se po revolučním motoru Sky-X chystá pustit i do světa elektroaut. Maskované testovací prototypy už po silnicích jezdí a tváří se jako nejnovější SUV CX-30, ale pokud zahraniční zdroje neklamou, bude elektrická novinka samostatným modelem s vlastním stylem karoserie. Baterie se vcelku nízkou kapacitou 35,5 kWh naznačují, že elektromobil bude sloužit především jako městské přibližovadlo.

U elektrifikace ještě chvíli zůstaneme, Mitsubishi totiž v Tokiu představí koncept plug-in hybridního SUV. Automobilka říká, že celé pohonné ústrojí je menší a lehčí než v současném Outlanderu, což pomůže k elektrifikaci kompaktnějších modelů, například Eclipse Crossu. První odhalený snímek ukazuje, že pohon se představí v nadčasovém balení. Zatímco budoucnost samotného vozu není známa, inovovaný plug-in hybrid má dorazit v příštích letech.