Žena, která ujela s Hyundai 1,6 milionu km

Žena, která ujela s Hyundai 1,6 milionu km za 5 let, dostala od Korejců dokonalý dárek

Chcete nové Hyundai zdarma? Tak s tím svým jezděte, jezděte a jezděte, zní ve stručnosti návod, kterým se toho lze dobrat. Důkazem jeho fungování v praxi budiž Američanka jménem Farah Haines, která se svou Elantrou najela přes 1,6 milionu kilometrů během pouhých pěti let. To je naprosto výjimečný výkon nejen z hlediska výdrže samotného vozu, který tomuto náporu odolal s původním pohonem, ale i z lidského pohledu.

Najet takovou kilometráž za tak krátkou dobu znamená jezdit přes 320 tisíc km každý rok, skoro 900 km den co den během víkendů a svátků. Lidé, kteří najedou třeba 100 tisíc km ročně, s oblibou říkají, že „tráví život za volantem”, vedle Farah si ale za volant odskakují jen na krátké dovolené. Najíždět takové kilometry v jednom je na samé hranici lidských možností, a tak není divu, že tomu leckdo nebyl ochoten uvěřit. A jak se později ukázalo, uvěřit tomu nemohlo ani Hyundai.

Rozsáhlá inspekce ale ukázala, že by někdo musel obětovat ohromné úsilí, aby něčeho takového věrohodně docílil podvodem. Automobilka si vůz Farah půjčila a ověřila funkčnost počítadla kilometrů, nechala zkontrolovat výrobní číslo motoru, prohlédla kabelové svazky i originálnost držáků pohonné jednotky. Prověřila také záznamy Carfaxu, který v USA eviduje počet natočených kilometrů každého vozu podobně, jako u nás Cebia. A v neposlední řadě zrekapitulovala i celou servisní historii, která ukázala, že rekordní Elantra jezdila do servisu v průměru každých 14 dnů na výměnu oleje.

Samozřejmě, zfixlovat se dá všechno, už jen ony výměny oleje ale musely za pět let stát takové peníze, že nelze spatřovat rozumný důvod, proč by je někdo pro věrohodnost případného podvodu investoval. Už z dřívějška víme, že Farah pracuje jako kurýr a jak nyní Hyundai upřesnilo, převáží hlavně automobilové díly. Snadno tak mohlo připravit menší vánoční překvapení u dealerství Anderson Auto, kam ženu se zjevně nekonečnou chutí řídit nechalo doručit menší balíček.

Ten skrýval klíč od nové Elantry, kterou automobilka této ženě předala za přítomnosti její rodiny a přátel jako dar za to, co s předchozí generací vozu dokázala. Co se s tímto vozem stane, zatím nebylo řečeno, předpokládáme ale, že jej Hyundai bude chtít získat, aby jej mohlo vystavit v některém ze svých muzeí. Je totiž krajně nepravděpodobné, že by se na světě někdy ještě našel někdo, kdo by s autem najel v jednom takové kilometry za tak krátkou dobu. Nemluvě o tom, aby to auto bylo Hyundai a oním řidičem žena. I když, jedna šance tu je - že Farah Haines bude pokračovat ve své tak bláznivé jízdě a za pět let se od ní dočkáme něčeho ještě více neuvěřitelného. Minimálně další nové auto by za to dostala zaručeně...