Hyundai Santa Fe už odemknete otiskem prstu.

Korejská automobilka představuje systém, který má v budoucnu nahradit klasické klíčky. K odemknutí vám bude stačit otisk prstu.

Alternativní možnosti odemykání vozu nejsou ničím novým. Už nějaký čas se automobilky po svém snaží pracovat s odemykáním vozu prostřednictvím chytrého telefonu a taktéž pracují s technologií čtení otisku prstu.

 

Tuto možnost přetavila v realitu značka Hyundai na prototypu Santa Fe, která nový systém prezentovala na čínském autosalonu minulý týden. Je zabudovaný do kliky dveří a k odemčení vám skutečně stačí jen přiložení prstu. Novinka si dokáže zapamatovat více uživatelů a na základě otisku automaticky nastaví polohu sedačky či zrcátek.

Tím ale podle zástupců Hyundai možnosti nového systému nekončí. Časem by se jeho schopnosti mohly rozšířit o automatické nastavení třeba řízení. V oficiální tiskové zprávě stojí, že díky novince můžete vůz odemknout bez klíčků. Není však uvedeno, zdali je musíte mít u sebe, nebo na ně nemusíte vůbec myslet.

 

Tvůrci říkají, že si dali záležet na zabezpečení, uložené údaje jsou šifrované a prý není možnost, jak je zneužít. Systém navíc pracuje precizně, chybuje jednou z 50.000 pokusů. To je pro srovnání stejná spolehlivost, s jakou pracují zařízení Apple vybavené funkcí Touch ID.

 

Systém byl představen v Číně, z čehož pramení i onen zmiňovaný háček. Problém je v tom, že Hyundai tuto možnost zatím nabízí pouze na čínském trhu. O rozšíření do Evropy zatím zmínka nepadla, ale troufáme si tvrdit, že se určitě také dočkáme. Byli byste ochotni si za takový systém připlatit?